Eva Kubínová

* 21. února 1925 Jičín, † 22. července 2018 Liberec

Grafička, malířka, ilustrátorka, divadelní kostýmní návrhářka, pedagožka

1945–1950 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (Karel Svolinský)

Od roku 1950 žila a pracovala v Liberci. Jejím hlavním výrazovým prostředkem se od konce šedesátých let stal dřevořez, nejprve černobílý, od druhé poloviny sedmdesátých let převážně barevný. Pro její výtvarnou stylizaci je typické využívání struktury letokruhů. Matrice neořezává, ponechává dřevo v původním stavu se všemi prasklinami, suky a někdy dokonce i kůrou. Do jejího života i umělecké práce výrazně zasáhla sovětská okupace a následná tzv. normalizace. Přerušila její pedagogickou činnost i spolupráci s divadlem. S nepřízní doby se vyrovnala grafickým cyklem Dobro a zlo, který tvoří první vrchol její tvorby. Druhý přichází v devadesátých letech spolu s možností se svobodně vyjadřovat. Tentokrát jde o rozměrné barevné dřevořezy. Tvůrčí aktivitu si zachovala do vysokého věku, cizí ji nebyly ani možnosti počítačového zpracování. Od roku 2009 vytvářela svůj osobní deník, každodenní kresbu zachycující momentální náladu, nebo událost, která se právě přihodila.

V letech 1952–1968 navrhla kostýmy a scénografii pro inscenace Divadla F. X. Šaldy v Liberci, především oper (Hubička, Čertova stěna, Dalibor, Prodaná nevěsta, Čert a Káča, Její pastorkyňa ad.). K této práci se v roce 1977 ještě jednou, už po dvacáté, vrátila (Rusalka). Ilustrovala 14 knih (1951–1977).

Jako učitelka působila v letech 1961–1966 na Pedagogickém institutu v Liberci a po jeho zrušení na Pedagogické fakultě v Ústí n. L. (1967–1971). K pedagogické činnosti, kterou měla velmi ráda, se mohla vrátit až během let 1993–2005 na Technické univerzitě v Liberci. Roku 1995 se habilitovala. V roce 2015 vydala knihu Letokruhy Evy Kubínové / Die Jahresringe der Eva Kubínová, která shrnuje to nejlepší z její tvorby.

Eva Kubínová: Ostrov
Eva Kubínová: Dálky
Eva Kubínová: Jako andělé
Eva Kubínová: Léto 3
Eva Kubínová: Píseň
Eva Kubínová: Stará žena
Eva Kubínová: Stíny
Eva Kubínová: Strach (z cyklu Dobro a zl...